Skip to main content

ELEMENTARZ POLSKIEGO DIZAJNU

Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński
Dyrektor Biura Wystaw Artystycznych Jolanta Chwałek
zapraszają na wystawę „Elementarz Polskiego Dizajnu”

4 września – 22 listopada 2020 r.
wernisaż 3 września, godz.18.00

Ilość osób ograniczona.
Prosimy o zachowanie aktualnych zasad bezpieczeństwa.

Wystawa „Elementarz Polskiego Dizajnu” ma za zadanie ukazanie 100 lat polskiego projektowania, poprzez pryzmat 100 obiektów. Wśród 100 projektów, obok mebli, szkła czy porcelany, czyli przedmiotów powszechnie kojarzonych z dizajnem, znalazły się rzeczy mniej oczywiste: kroje liter, loga, dziecięce zabawki, lokomotywa, neon, szybowiec, skuter, a nawet najsmaczniejszy polski smakołyk Ptasie Mleczko i gumowe kółko Ringo – polska gra sportowa. Prezentowane są zarówno projekty współczesne jak i te, które zdążyły zyskać miano klasyki. Unikaty, ocierające się o jednostkowe dzieła sztuki; prototypy, które nigdy nie weszły do masowej produkcji; ale też rzeczy bardzo popularne, których przez ostatnie 100 lat na co dzień używali Polacy.

Wystawa ta również łączy przeszłość z teraźniejszością, pokazując dorobek polskiego wzornictwa przez osiągnięcia współczesnej polskiej grafiki. Na wystawie „Elementarz” prezentujemy bowiem 100 dzieł polskich projektantów zinterpretowanych przez dwudziestu pięciu polskich ilustratorów – artystów o bardzo różnym dorobku: doświadczonych mistrzów polskiej szkoły ilustracji, ilustratorów młodego i średniego pokolenia zdobywających dziś na całym świecie nagrody i całkiem młodych, którzy właśnie ukończyli studia. Większość z zaproszonych grafików ilustruje książki dla dzieci, jednocześnie zajmując się szeroko pojętą komunikacją wizualną. Prezentują różne style i techniki, wszystkich łączy ogromny talent.

Ilustratorzy biorący udział w wystawie: Jacek Ambrożewski, Edgar Bąk, Maciek Blaźniak, Katarzyna Bogucka, Ada Buchholc, Iwona Chmielewska, Robert Czajka, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Tymek Jezierski, Paweł Jońca, Agata Królak, Grażka Lange, Patryk Mogilnicki, Piotr Młodożeniec, Ania Niemierko, Ola Niepsuj, Marianna Oklejak, Paweł Pawlak, Dawid Ryski, Marianna Sztyma,Aleksandra Woldańska-Płocińska.

Wystawa to nie tylko 100 obiektów i 100 ich plastycznych interpretacji, to także 100 historii: o projektantach, o potrzebach, o marzeniach, o możliwościach i o ograniczeniach. Opowiada nie tylko o konkretnych projektach. Pokazuje też, na czym polega proces projektowy, jak tworzą się pomysły, a w końcu jak niesamowitym pojęciem jest dizajn – najbliższa człowiekowi dziedzina sztuki, którą wszyscy jesteśmy otoczeni, z którą obcujemy na co dzień i bez której nie moglibyśmy się obejść, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Prezentacja projektów w porządku chronologicznym ukazuje, że w 100-letniej historii polskiego dizajnu pewne materiały, tematy i formy powracają, przyjmując wciąż nowe oblicza. Ekspozycja kierowana jest do szerokiej publiczności, także najmłodszego pokolenia. Powstała z okazji obchodów stulecia Niepodległości Polski i została entuzjastycznie odebrana w wielu miastach Polski, Europy i świata (Korea i Kanada).


Fotorelacja z wernisażu


Jakimi rzeczami od stu lat otaczają się Polacy? Którym polskim fotelem zachwycił się słynny Le Corbusier? Na jakim rowerze jeździły co najmniej dwa pokolenia Polaków? Jak w latach 50. powstawały propagandowe plakaty i zakładowe gazetki? Jak wygląda autobus zaprojektowany przez znanego malarza Beksińskiego?
Odpowiedź na te i na sto innych pytań znajdziecie w Elementarzu. Dowiecie się także, na czym polega proces projektowy i jak powstają pomysły. Pokażemy Wam, że dizajn – to najbliższa człowiekowi dziedzina sztuki. Każdy z nas obcuje z nią na co dzień, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Obok mebli, szkła czy porcelany, czyli przedmiotów powszechnie kojarzonych z dizajnem, przedstawiamy rzeczy mniej oczywiste: kroje liter, logo, dziecięce zabawki, lokomotywę, neony, szybowiec, a nawet najsmaczniejszy polski smakołyk – ptasie mleczko.

– Ewa SolarzKuratorka wystawy: Ewa Solarz
Aranżacja: Studio Beton – Marta i Lech Rowińscy
Identyfikacja wizualna wystawy: Acapulco Studio (Agata Dudek i Małgorzata Nowak).
Koordynacja: Wojtek Mazan


Biuro Wystaw Artystycznych
ul. Siennieńska 54
27-400 Ostrowiec Św.

Galeria czynna:
Wtorek – piątek w godz. 09:00 – 17:00
Sobota – niedziela w godz. 11.00 – 15:00

Bilety:
Dorośli – 7 zł
Dzieci i młodzież – 5 zł

Respektujemy Kartę Dużej Rodziny


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content