Skip to main content

STILLEBEN

STILLEBEN
Wystawa grupy młodzieżowej Ogniska Pracy Pozaszkolnej

Wernisaż 7 marca 2020, godz. 18.00

BWA Ostrowiec
ul. Siennieńska 54
Ostrowiecki Browar KulturyPojęcie „martwa natura”, a właściwie holenderskie stil-leven czyli w dosłownym tłumaczeniu „ciche, nieruchome życie” pojawiało się w inwentarzach sztuki już w połowie XVII wieku. Popularność tego gatunku malarskiego sprawiła, że był on używany coraz częściej i szybko doczekał się odpowiedników w języku angielskim still life, niemieckim stilleben oraz francuskim nature morte. Nasza „martwa natura” pochodzi właśnie od tego ostatniego, choć zdaniem większości zabierającej głos, człowiekowi przyjaźniejsze są te określenia, w których słowo „martwa” zastąpione jest wyrazem „spokojna” czy „nieruchoma”.

W sztuce terminu tego używa się w celu określenia skonkretyzowanego dzieła plastycznego formą przedstawiającego zestawienie przedmiotów codziennego użytku, ale też owoców, warzyw, kwiatów, martwych zwierząt oraz ich szczątek, skomponowanych w grupy i tworzących atrakcyjne zestawienia kolorystyczne, świetlne, a przede wszystkim kompozycyjne.

Aktualnie nie znajdujemy bezpośredniej odpowiedzi na pytanie czym jest martwa natura. Nakreślając pojęcie nierobotycznie możemy stwierdzić jedynie, że jest to pewien złożony i uwieczniony zapis informacji wraz z wyimaginowanym przekazem i symboliką. Nie można tu mówić jedynie o ćwiczeniu zmuszającym człowieka do obserwacji malarskiej, ale należy także wspomnieć o tym, że jest to treściwy komunikat o uwiecznianej rzeczywistości. Sztuką nie jest przenoszenie realnego układu na podobrazie, a nadanie martwej naturze przekornego życia za pośrednictwem tego, co dostrzegamy, podkreślamy, stymulujemy i o czym malujemy.

Patryk Salamon, uczestnik wystawyOrganizator: BWA Ostrowiec i Ognisko Pracy Pozaszkolnej

Patronat honorowy:
Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński
Starosta Powiatu Ostrowieckiego Marzena Dębniak

Wystawa czynna do 29 marca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content