Skip to main content

25 LAT PÓŹNIEJ

„Człowiek instytucja – artysta, pedagog, menadżer, inicjator wielu wspaniałych przedsięwzięć artystycznych w kraju, a równocześnie ich realizator. Szaleniec pokonujący wszelkie trudności w osiągnięciu celu jakim jest złożenie hołdu sztuce” – tak mówiła o dyrektorze Tadeuszu Maju była Dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego Ministerstwa Kultury i Sztuki, Adrianna Poniecka – Piekutowska.

Dokładnie tak! Cóż możemy dodać? Niech nasza wystawa będzie hołdem, jaki składamy Dyrektorowi Tadeuszowi Majowi w rocznicę jego śmierci i 25 rocznicę istnienia Galerii BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim, której był założycielem. Mimo iż miał wielu przeciwników, dopiął swego i dzięki niemu możemy dziś świętować ten piękny jubileusz. Chcielibyśmy naszą wystawą upamiętnić i utrwalić pamięć o tym wybitnym, charyzmatycznym człowieku, którego tak bardzo brakuje zarówno nam, jak i w świecie sztuki.

Nie jesteśmy grupą artystyczną. Jesteśmy grupą przyjaciół, absolwentami kieleckiego plastyka. Każdy z nas dobrze znał i podziwiał śp. Dyrektora Tadeusza Maja. Pan Dyrektor przekazał swoim podopiecznym, jak ważne, wręcz fundamentalne, jest przygotowanie rzemieślnicze każdego artysty. Dzięki niemu szkoła kładła ogromny nacisk na porządne opanowanie warsztatu niczym abecadła, bez którego nie da się tworzyć prawdziwej, sztuki, a o czym w dzisiejszych czasach wielu artystów niestety zapomina… Szkoła jaką stworzył Dyrektor Maj dawała niesamowitą szansę każdemu uczniowi, pod warunkiem, że ten chciał z tego skorzystać. Wszechstronność działań artystycznych, dobrze zaopatrzone pracownie, spotkania z ludźmi sztuki, teatru, profesorami historii i historii sztuki. Długo by wymieniać… Śmiało można też powiedzieć, że uczniowie kieleckiego plastyka mieli jedną niezaprzeczalną cechę: umiejętność współpracy i współdziałania, nawiązywania przyjaźni na długie lata w tym dość drapieżnym świecie sztuki.

Na wystawie mogą Państwo zobaczyć różne techniki i technologie, różną tematykę, różne temperamenty twórcze, różne postawy artystyczne, różne środki wyrazu. Jesteśmy zaszczyceni i wzruszeni, że to wystawa właśnie naszych prac. Naszym pragnieniem jest by ta prezentacja udokumentowała artystyczno-pedagogiczny dorobek śp. Dyrektora Tadeusza Maja.

Kurator wystawy
Agnieszka Słodkowska


Artyści biorący udział w wystawie:

Agnieszka Słodkowska

Hubert Czajkowski

Jarosław Madej

Mirosław Szumerowski

Radosław Predygier


Obszerna relacja z wystawy. Artyści mówią o swojej twórczości i wspominają Tadeusza Maja


Dokumentacja wystawy:


Biuro Wystaw Artystycznych
ul. Siennieńska 54
27-400 Ostrowiec Świętokrzyski
Wystawa czynna od 27.11.2020 do 31.12.2020
Wtorek – piątek w godz. 09:00 – 17:00
Sobota – niedziela w godz. 11.00 – 15:00

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content