Skip to main content

“INNY OBRAZ ŚWIATA” – ALEKSANDER SALIJ

„INNY OBRAZ ŚWIATA” – ALEKSANDER SALIJ
kurator wystawy Wojtek Mazan

Wernisaż 30 czerwca 2017 r., godzina 18.00
wystawa czynna do 18 sierpnia 2017 r.

Biuro Wystaw Artystycznych
al. 3 Maja 6, III piętro, Ostrowiec Świętokrzyski

Wystawa „Inny Obraz Świata” to retrospektywna prezentacja twórczości fotograficznej Aleksandra Salija, obchodzącego w roku bieżącym 60-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji BWA Ostrowiec dokonało całościowego podsumowania fotograficznej działalności Salija – nowego odczytania najważniejszych i zdawałoby się dobrze znanych cykli, ale także docenienie innych aspektów spuścizny ostrowieckiego fotografa. Wystawie towarzyszyć będzie obszerna publikacja zawierająca bogaty wybór zdjęć Salija wraz z krytycznym opracowaniem jego twórczości (album w cenie 50 zł do nabycie w BWA Ostrowiec).
SA
Wojtek Mazan – kurator wystawy:
Twórczość fotograficzna Aleksandra Salija rozpięta jest na niemal całą drugą połowę XX wieku. W pierwszym momencie jawić się może ona jako mgławica. Gdy rozpoznamy w niej kolejne, wydawałoby się osobne światy – te bardziej świecące, te mniej i te niemal niewidoczne, wówczas odkryjemy to, co spaja konstelację Salija. Po rocznej pracy nad archiwum artysty wiem z pewnością, że jedyne co u niego stałe, to właśnie zmienność. “Panta rhei”. Ciągła zmiana. Nieustanne odkrywanie innych obrazów świata.
dr Jowita Mormul:
Fotografię Aleksandra Salija trudno zaszufladkować. Jest niewątpliwie bardzo osobistą refleksją na temat życia, sztuki i samego medium. Jednocześnie poszczególne cykle jego fotograficznej twórczości łączy głęboki humanizm i ciekawość świata, przejawiające się – w bardziej uniwersalnym ujęciu – symbolicznym poszukiwaniem własnej drogi wśród wydarzeń, przeżyć i wątpliwości. […] Twórczość Aleksandra Salija zaprasza widza do współudziału: do próby dojrzenia tego – co ukryte, do pragnienia wyjaśnienia tego – co niedopowiedziane, do zastanowienia i w konsekwencji do zadawania nowych pytań.
Jarosław Górczyński – Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego:
Mam nadzieję, że publikacja przybliży odbiorcom dorobek artystyczny, a także uzmysłowi, jak znaczący wkład i zaangażowanie wykazywał Autor w tworzenie ostrowieckiego życia kulturalnego. Cieszę się, że jako mieszkańcy miasta Ostrowca Świętokrzyskiego mieliśmy okazję podziwiać wielokrotnie dzieła tego wspaniałego Artysty na licznych wystawach, organizowanych przez ostrowieckie instytucje kultury.
Aleksander Salij (ur. 1942 r.)
Artysta fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 1979 r. Uprawia fotografię, rysunek i malarstwo. Zajmuje się teorią sztuki, fotografuje od 1957 r. Studiował historię sztuki na KUL-u, był Prezesem Grupy V oraz trzykrotnym członkiem Rady Artystycznej ZPAF w Kielcach.
Ostrowiecki artysta brał udział w ogromnej liczbie konkursów fotograficznych lokalnych, regionalnych, krajowych i międzynarodowych, uzyskując blisko 50 nagród, z których najważniejsze to: medal „Europa 75” – Hiszpania; wyróżnienie honorowe „Venus 73” – Kraków; „Złocisty Jantar” 1979, 1982, 1983 – Gdańsk, wyróżnienia; Doroczna Wystawa Okręgu Świętokrzyskiego w Kielcach, 1979 – I nagroda; „Biennale Krajobrazu”: 1983 – medal, 1983 – III nagroda, 1985 – II nagroda.
Lista wystaw zbiorowych i pokazów pokonkursowych jest imponująca i zawiera ponad dwieście pozycji. Ustalenie dziś pełnej listy jest już praktycznie niemożliwe. Najbardziej prestiżowe to m.in. „Polska Współczesna Fotografia Artystyczna”, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki (1985); „40-lecie Związku Polskich Artystów Fotografików”, Zachęta (1987) i II Triennale Fotografii Artystycznej, Warszawa (1988).
Jego cykle fotograficzne prezentowane były na wystawach indywidualnych w znaczących galeriach fotograficznych w Polsce, m.in. Galeria ZPAF, Kielce (1998), Mała Galeria ZPAF/CSW, Warszawa (1998), Galeria FF, Łódź (1999). W latach 1982-1983, w uznaniu zasług dla rozwoju fotografii kieleckiej otrzymał medale. Za zasługi w rozwoju fotografii polskiej uhonorowany został medalem 150-lecia fotografii.
 Fotorelacja z wernisażu (fot. Artur Bartkiewicz) – kliknij w zdjęcie, by obejrzeć galerię
Aleksander Salij Inny obraz świata fotografia wernisaż
Relacja z wernisażu telewizji Lokalna .24

Patroni medialni:
Echo Dnia
Gazeta Ostrowiecka
Lokalna.24
Ostrowiec.news
Radio Kielce
Radio Ostrowiec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content