Skip to main content

Krzysztof Ciok

Ur. 19.11.1959 roku w Kętrzynie. Zmarł 13 sierpnia 2019 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Absolwent Liceum Plastycznego w Jarosławiu. Studia odbył na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w pracowni prof. Jana Tarasina obronił w 1988 roku. Należał do Związku Polskich Artystów Plastyków.

Żył i tworzył w Ostrowcu Świętokrzyskim. Współtworzył Grupę 10. Był nauczycielem plastyki w I LO im. Stanisława Staszica oraz Państwowym Ognisku Plastycznym. W latach 1995-2000 zaangażowany w Radę Artystyczną BWA Ostrowiec.

Uprawiał malarstwo abstrakcyjne. Jego kompozycje charakteryzował intensywny kolor i zamaszysty gest.

Jestem postrzegany jako człowiek pogodny, tak naprawdę jestem bardzo nerwowy i wybuchowy – mówił Krzysztof Ciok w wywiadzie dla Gazety Ostrowieckiej – Dlatego chyba te cechy charakteru najbardziej uwypuklam w swoich pracach, w eksplozji barw, śmiałej kolorystyce. Czasem bywa, że dominuje w nich kolor łagodny albo bardzo jaskrawy, czasami smutny, pobudzający do myślenia […] Rzeczy, które maluję, staram się jakoś interpretować. Jeśli maluję naturę, to przetwarzam ją na własny język. Świadomie ograniczam paletę malarską do dominacji jednego koloru. Tę transpozycję, przetworzenie rzeczywistości w mój świat, uzyskuję dzięki świadomej deformacji, skróceniu, uproszczeniu tego, co postrzegam, dzięki poszukiwaniu. Na przykład problemu rytmu, dynamiki, przestrzeni i światła w zestawieniu dwóch przeciwstawnych, ale współgrających jednocześnie ze sobą kolorów.

Zajmował się także grafiką warsztatową.

Był autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych
w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i instytucji kultury w Polsce oraz: w USA, Francji, Kanadzie, Czechach, Danii, Bułgarii.

W 2013 roku artysta obchodził jubileusz 35-lecia pracy twórczej.
Z tej okazji w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyła się wystawa retrospektywna jego artystycznego dorobku.

Laureat wielu nagród i wyróżnień.

Skip to content