Marta Antoniak
FERALLOOM
BWA Ostrowiec Świętokrzyski
Twórczość Marty Antoniak jest rozpoznawalna na pierwszy rzut oka. Artystka rozwinęła własny styl, w ramach którego odważnie łączy ze sobą elementy ze współczesnej kultury wizualnej z tradycją dawnego malarstwa. Z finezją porusza się w świecie plastikowej tandety, nalepek z brokatem, dziwacznych lampek o zwierzęcych kształtach, sklepowych manekinów czy przesłodzonych dewocjonaliów. Kroi na plasterki czarujące kotki, kawałkuje uśmiechnięte bałwanki, rozczłonkowuje nobliwe Maryjki i modne czaszki, a wszystko to topi często w żywicy niczym w miodzie. Lekceważy granice między tzw. sztuką wysoką a popkulturą, kolażując je ze sobą bez zahamowań i tworząc przebogate, barokowe wręcz kompozycje. Z owych zaskakujących połączeń wyłaniają się nagle obrazy, które wywołują skojarzenia zarówno ze światłem Carravaggia i Georges’a de la Toura, jak i z rozżarzoną lawą. Owo metafizyczne oświetlenie nie otula jednak świętych postaci, lecz plastikowe zabawki, które jako pospolite produkty współczesnej kultury zyskują nagle niesamowitą aurę.
Sam tytuł wystawy Feralloom także jest kolażem: feral znaczy dziki, loom to z kolei warsztat tkacki. Antoniak postrzega zatem swoją twórczość jako dzikie tkanie ze skrawków kulturowych opowieści wizualnych, które zewsząd ją otaczają. Ma niesamowite poczucie humoru: któż inny niż Antoniak zestawiłby ze sobą Myszkę Miki, sowę ze zdziwionym wytrzeszczem, dzieciątko Jezus i dinozaura? Artystka uwodzi przy tym także nasz zmysł dotyku – tak bardzo chcielibyśmy przecież pogłaskać futerka, które puszą się wokół kompozycji zamiast klasycznych ram, lub sprawdzić palcem, czy żywica już całkowicie zastygła!
Antoniak zderza więc ze sobą różne, pozornie obce sobie elementy, pokazując, że w ramach jej obrazów zawsze będą one opowiadać frapujące historie wizualne o świecie nadmiaru i nadprodukcji, w którym żyjemy. Ów nadmiar dotyczy jednak nie tylko ilości plastiku, który nas zalał, lecz również klisz wizualnych, które zakorzeniły się w naszych muzeach wyobraźni. Antoniak gra z tymi kliszami z wielkim wyczuciem, zapraszając nas do odczytywania jej narracji na własny sposób.
tekst: Marta Smolińska
Marta Antoniak (ur. 1986 r. w Zabrzu) jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2011 r. uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka, a w 2017 r. stopień doktora na tej samej uczelni. Autorka wystaw indywidualnych m.in. Infixus (w duecie z Robertem Kuśmirowskim) HOS Gallery, Warszawa (2022); Xerion, ABC Gallery, Poznań (2021); Suchy lód, UFO Art Gallery, Kraków (2021); Wszystkie psy, Galeria Stereo, Warszawa (2019); Economics of re-circulation, Mathare Art Gallery, Nairobi, Kenia (2019); Baccilus, Galeria F.A.I.T., Kraków (2016); Swallowed, COLLECTIVA, Berlin (2016); Polikolor, BWA Sokół, Nowy Sącz (2014). Uczestniczka kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą m.in. Herbarium novum. Efflorescentiae, BWA Bydgoszcz, Bydgoszcz (2020); Choroba jako źródło sztuki, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Poznań (2019); Próba sił, BWA Katowice, Katowice (2018); Kunstwerk Leben, Zentrum für verfolgte Künste, Solingen (2017); KREW-WERK, Fundacja Galerii Foksal, Warszawa (2016); Medycyna w sztuce, MOCAK, Kraków (2016); Artyści z Krakowa. Generacja 1980–1990, MOCAK, Kraków (2015); Frenezje, Galeria Labirynt 2, Lublin (2015); Feathers, 33 Gallery, Amsterdam (2013);). Wyróżniona w ramach 42. Biennale Malarstwa “Bielska Jesień 2015” w Bielsku-Białej, uczestniczyła w 11. Konkursie Gepperta pt. Uwaga Malarstwo! w BWA Awangarda we Wrocławiu oraz w Biennale Jeune Creation Europeenne – New Talents In European Art Scene w Paryżu. Mieszka i pracuje w Krakowie.
Strona internetowa:
http://martaantoniak.com/Instagram:
https://www.instagram.com/marta_antoniak/Wernisaż odbędzie się w BWA Ostrowiec w piątek 21 kwietnia 2023 roku o godz. 19:00
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.