Skip to main content

MILKY WAY – KORNEL JANCZY


MILKY WAY
KORNEL JANCZY

12.03.-11.04.2021
kurator Wojtek Mazan


Dziecku, rozkochanemu w mapach i obrazkach —Wszechświat — jego wielkiemu równy jest pragnieniu.
Charles Baudelaire

A może rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady? Albo lepiej w Beskid Wyspowy? Lub chociaż w Góry Świętokrzyskie? Cóż równa się temu odczuwaniu, jakie dane nam jest podczas wędrówki w górach? Odczuwaniu przyrody, przestrzeni i łączności z wszystkim co nas otacza. Kto raz to przeżył, tęsknić będzie za tym zawsze.

Gdy ruszam na szlak, poznaję względność proporcji swojego ciała. Stając pod drzewami, czuję się jak mrówka, ale dla mrówki jestem wielkoludem. A za chwilę, wędrując w górę, w prześwicie, zobaczę drzew tysiące, nie większe niż zapałki. Porozrzucane klocki w dolinie to miasteczko, z którego wyruszyłem. Dalej pnę się w górę, pod stopami mając nieobjęte ciało góry. Odczuję je w pełni, gdy zdobędę szczyt. Lubię mieć z sobą mapę, by poznawać szczegóły i ogólności. Przenoszę wzrok z papierowego kartograficznego krajobrazu na pejzaż realny, rozległy i zamknięty widnokręgiem. Wcale się nie gubię, wprost przeciwnie – wiem, gdzie jestem. W nocy przy ognisku, patrzę w rozgwieżdżone niebo, w falująca nade mną Drogę Mleczną. Myślę sobie: „Nasza galaktyka. Mój dom”. I przegryzam słodkim batonikiem.

Czy podobne przeżycia można odtworzyć w sztuce?

Zadania tego podjął się Kornel Janczy. Tematem przewodnim swej sztuki uczynił on, jak romantyczny pejzażysta i dawny kartograf w jednym, wyobrażenia przestrzeni. Ale tworzący w XXI wieku Janczy nie maluje po prostu pejzaży, ani tym bardziej nie tworzy map. Uprawia za to postmalarstwo – jak jego praktykę określają krytycy sztuki . „Obok obrazów sztalugowych na tym poszerzonym polu mieszczą się postmalarskie obiekty i całe ich układy, z których artysta buduje kompozycje przestrzenne – rodzaj (modeli) pejzaży w trzech wymiarach. Mieszczą się na nim także prace budowane w oparciu o wydruki, realizacje wykorzystujące poetykę makiety, instalacje przestrzenne i site-specific oraz dzieła docierające na pogranicze rzeźby, nie wspominając o rysunku.” (Stach Szabłowski). W whitecubowej przestrzeni BWA Ostrowiec na wystawie „Milky Way” Kornel Janczy stworzy konstelację kilkudziesięciu swoich prac, w tym jednej przygotowanej specjalnie dla ostrowieckiej ekspozycji. Artysta podejmie się odtworzenia paradoksów naszej percepcji świata, owej swoistej wędrówki po skalach – od skali 1:1, przez skalę makiety, skalę mapy, skalę krajobrazu aż po skalę 1: (nieskończoność).

Wojtek Mazan – kurator wystawy

 

Biogram
Kornel Janczy urodził się w 1984 r. w Limanowej. Mieszka i pracuje w Krakowie. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz na Akademie der Bildenden Künste w Monachium. W 2019 roku uzyskał stopień doktora na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

korneljanczy.com


fot. Wojtek Mazan


 


Obostrzenia: Informujemy o zmianie formuły otwarcia wystawy „Milky Way”, które odbędzie się na żywo z udziałem artysty i kuratora w piątek 12.03.
Z uwagi na obowiązujące obostrzenia, otwarcie będzie wydłużone w czasie, by nie kumulować publiczności w jednym momencie.
Artysta i kurator będą obecni w galerii w godzinach 18:00-19:30. W tym czasie zapraszamy publiczność do odwiedzenia wystawy.
W przestrzeni wystawy jednocześnie może przebywać maksymalnie 30 gości wernisażowych. Na terenie galerii obowiązuje zasłonięcie nosa i ust oraz zachowanie dystansu 1,5 m.
Wstęp wolny. Prosimy publiczność o przestrzeganie w/w zasad i wyrozumiałość jeśli będzie konieczność zaczekania na wejście przed budynkiem BWA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content