Skip to main content

Program wystaw pierwszego półrocza 2017 roku

Program wystaw w BWA Ostrowiec obejmujący pierwsze półrocze 2017 roku:

13 I 2017 – 16 II 2017
ZBIGNIEW CEBULA – „MALARSTWO”

Zbigniew Cebula uprawia głównie malarstwo. Pracuje przeważnie dużymi cyklami. Jego prace charakteryzują się radykalnie przetrawionymi i złamanymi gamami kolorystycznymi oraz niekiedy drastycznie zestawionymi płaszczyznami, nie ulegającymi jednak dekompozycji czy rozbiciu. Są one, w cierpliwym procesie tworzenia, poddane rygorowi bezwzględnej konstrukcji, a cała ich siła i ekspresja – uzyskana poprzez gęste, chropawe i nawarstwiane faktury – podporządkowana jest ogólnej koncepcji i kompozycyjnej topografii płaszczyzny płótna. Za patrona tego typu postawy można by uznać Nicolasa de Staela, ulubionego malarza Cebuli, a na gruncie krakowskim Witolda Damasiewicza, u którego Cebula bywał swego czasu w pracowni. Malarz uprawia ten rodzaj elementarnych poszukiwań w obrębie materii malarskiej, jakie w latach 60-tych XX wieku zapoczątkowali członkowie Grupy Nowohuckiej. – Stanisław Tabisz

ZBIGNIEW CEBULA (ur.  1961r.) od 1998 roku pracuje na Wydziale Grafiki w Pracowni Malarstwa prof. Zbysława Maciejewskiego, a następnie prof. Stanisława Tabisza. Od 2006 roku samodzielnie prowadzi Pracownię Malarstwa dla I Roku na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP. Uprawia malarstwo sztalugowe. Zwykle pracuje cyklami. Laureat Nagrody Głównej „Złotej Ramy” na Salonie Malarstwa i Rzeźby ZPAP 2009 i Medalu Salonu 100-lecia ZPAP Okręgu Krakowskiego w 2011 roku; nagród za działalność  pedagogiczną. Prace w zbiorach prywatnych.

 

marzec – kwiecień 2017 r.
JAKUB SŁOMKOWSKI – “DZIKI”
Autoportret empiryczny z Ostrowca Świętokrzyskiego i okolic
malarstwo, rysunek, instalacja

Ostrowiecki autoportret – zbudowanie nowej tożsamości mnie jako ostrowczanina. Chciałbym zilustrować i nazwać sieć połączeń i doświadczeń jakie wpłynęły na moją relację z tym miastem. Cykl nowych prac jakie znajdą się na wystawie to system skojarzeń, którego bezpośrednim źródłem jest moja własna pamięć.  Jednocześnie jest to autoportret ponieważ podróż do Ostrowca rozpatruję w odmiennych od turystycznej kategoriach. To konfrontacja wizji onirycznych, codzienności nasączonej bezpośrednimi relacjami między ludźmi z własnymi oczekiwaniami dotyczącymi inspiracji.

JAKUB SŁOMKOWSKI (ur. 1982r.) jest absolwentem malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Posługuje się wieloma mediami. W swoich obrazach artysta nie stosuje jednakowej stylistyki, ale poprzez rożne podejście do materii obrazu buduje historie i przekaz dla swojego widza. Podobnie w swoich performansach posługuje się również symbolicznym językiem, budując przekaz – znak. Od dekady związany z Ostrowcem Świętokrzyskim poprzez działalność w Stowarzyszeniu Kulturotwórczym Nie z tej Bajki. Słomkowski jest pomysłodawcą realizowanego corocznie (od 2007) w Ostrowcu projektu plenerowego “Kolacja na Hucie.

 

kwiecień – maj 2017 r.
ARTUR BARTKIEWICZ, KONRAD HAJDAMOWICZ, JOWITA MORMUL – „POMIĘDZY”
instalacja, intermedia, videoart

Wystawa jest drugą odsłoną projektu badawczego realizowanego w Instytucie Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach w latach2016-2017. Tematem projektu badawczego jest relacja czasu mechanicznej rejestracji obrazów do dynamiki procesów zachodzących w czasie rzeczywistym w kontekście poszukiwań twórczych –fotograficznych / filmowych / intermedialnych. Kierownikiem projektu jest adiunkt, dr Jowita Bogna Mormul. Współautorami są doktoranci Artur Bartkiewicz i Konrad Hajdamowicz.

JOWITA BOGNA MORMUL mieszka w Warszawie ale prowadzi wykłady z zakresu fotografii, multimediów i analizy obrazu w Instytucie Sztuk Pięknych na UJK w Kielcach. Jako twórca posługuje się różnymi mediami – rysunkiem, malarstwem, fotografią, filmem, dźwiękiem – uzależniając ich dobór od kontekstu danej pracy. Doktorat w zakresie sztuk filmowych w dyscyplinie artystycznej fotografia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Filmowych Telewizyjnych i Teatralnych w Łodzi (2008 r.). Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Wydziału Malarstwa (1997 r.), i Wydziału Grafiki, Katedra Fotografii (1999 r.). Stypendystka nagrody im. Hanny Rudzkiej-Cybisowej (1996) oraz Ministerstwa Kultury i Sztuki (1996/1997). Od 1998 r. członek Związku Polskich Artystów Plastyków, od 2001 r. członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

ARTUR BARTKIEWICZ (ur. w 1980r.) jest absolwentem ISP Akademii Świętokrzyskiej (ob. Uniwersytet Jana Kochanowskiego) w Kielcach. W 2005 r. uzyskał dyplom z wyróżnieniem z malarstwa w pracowni prof. Ewy Pełki. Twórczość z zakresu malarstwa, rysunku, fotografii i działań multimedialnych. Zajmuje się również działalnością kuratorską. Obecny w Kompasie Młodej Sztuki (2012r. i 2014r.). Obecnie doktorant na kierunku Sztuki Piękne w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

KONRAD HAJDAMOWICZ (ur. 1990r.) jest absolwentem ISP UJK w Kielcach. Doktorant III roku. Prowadzi zajęcia ze Struktur Interaktywnych w ISP. Laureat Kieleckiego Scyzoryka za najlepszy film w 2015 roku. Prace indywidualne – Busko-Zdrój, Kielce, Maastricht – Holandia, Bundoran – Irlandia, Kütahya – Turcja.

 

maj – czerwiec 2017 r.
ALEKSANDER SALIJ
fotografia

Retrospektywna wystawa ma na celu zaprezentowanie fotograficznego dorobku jednego z najciekawszych i najbardziej świadomych artystów kielecczyzny. Twórczość Aleksandra Salija z lat 70. 80. i 90. XX wieku, mimo ewolucji i licznych punktów zwrotnych, określić należy jako fotografię kreacyjną. Salij w swej drodze artystycznej świadomie korzystał z progresywnych prądów fotograficznych swoich czasów: z jednej strony z twórczości Zbigniewa Dłubaka, z drugiej – Edwarda Hartwiga. Pomimo licznych osiągnięć artystycznych na arenie ogólnopolskiej, w środowisku kieleckim jego poszukiwania formalne spotykały się z niezrozumieniem. Wystawa, której kuratorem jest Wojtek Mazan, jest pierwszą odsłoną pracy nad archiwum tego ostrowieckiego artysty.

ALEKSANDER SALIJ (ur. 1942r.) – fotograf, członek ZPAF. Uprawia fotografię (od 1957r.), rysunek i malarstwo. Studiował historię sztuki na KUL-u. Był prezesem Grupy V oraz członkiem Rady Artystycznej ZPAF w Kielcach. Brał udział w ponad dwustu wystawach zbiorowych i konkursach fotograficznych uzyskując 50 nagród, z których najważniejsze to: medal „Europa 75” – Hiszpania; wyróżnienie honorowe „Venus 73” – Kraków; „Złocisty Jantar” 1979, 1982, 1983 – Gdańsk, wyróżnienia; Doroczna Wystawa Okręgu Świętokrzyskiego w Kielcach, 1979 – I nagroda; „Biennale Krajobrazu”: 1983 – medal, 1983 – III nagroda, 1985 – II nagroda.

Wojtek Mazan (ur. 1981r.) – fotograf, archiwista-pasjonat, aktywista. Założyciel i lider Stowarzyszenia Kulturotwórczego Nie z tej Bajki, w ramach którego realizuje projekty artystyczne łączące fotografię i historię lokalną. Autor książki fotograficznej „Szmul Muszkies – fotograf profesjonalny”. Od 2015 roku pracownik BWA Ostrowiec.

 

Program wystaw w BWA Ostrowiec drugiego półrocza 2017 roku uzależniony jest od zmian lokalowych w związku z rozbudową Ostrowieckiego Browaru Kultury.

 

Dyrektor BWA Ostrowiec: Jolanta Chwałek
e-mail: dyrekcja@bwa.ostrowiec.pl

Biuro Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim www.bwa.ostrowiec.pl tel.: +48 41 263 20 48 e-mail: promocja@bwa.ostrowiec.plfacebook.com/bwa.ostrowiec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content