Skip to main content

RAZEM I OSOBNO Sławomir Marzec / Marcin Berdyszak

15 stycznia – 19 lutego 2021 r.


Pomysł naszej wspólnej wystawy nie jest nowy, trwa od wielu, wielu lat. W przemijającym a obezwładniającym zgiełku życia wciąż zachowywał aktualność. Lecz dopiero teraz nabiera kształtu. W pewnym sensie jest to także swoisty powrót do czasów studenckiej młodości, kiedy to obaj braliśmy udział w rozlicznych grupowych prezentacjach. Dzisiaj, jako dość leciwi profesorowie spotykamy się ponownie. Konfrontujemy nasze postawy poszukując tego, co wspólne. Czyli nie tyle przekonań, ekonomii ekspresji, „ulubionych” konwencji czy strategii, lecz przede wszystkim wiary w sztukę, w jej wyjątkowość i niezbywalność. Choć oczywiście każdy z nas inaczej ją konkretyzuje. Łączy nas jednak przekonanie, że sztuka pomimo swej bezbronności potrafi być remedium na banał i manipulacje, na cynizm i hipokryzje współczesnego świata. Że nie da się zredukować do licytacji rankingów, społecznych reedukacji i politycznych zacietrzewień.

– Sławomir Marzec i Marcin Berdyszak

Wirtualny spacer po wystawieprof. Sławomir Marzec jest postmedialnym artystą wizualnym praktykującym różne formy sztuki, od malarstwa, rysunku, grafiki komputerowej przez instalację, performance i film. Absolwent ASP warszawa i Kunstakademie Dusseldorf. Publikuje także teksty i książki z pogranicza historii i teorii sztuk. Autor ponad 100 wystaw indywidualnych (m.in. CSW Zamek Ujazdowski, Galeria Foksal). Uczy malarstwa w ASP Warszawa. Na wystawie “Razem i osobno” zaprezentuje kilka cykli prac, głównie malarskich, rysunkowych i graficznych, w tym najnowsze obrazy z serii “Horyzonty” oraz kilka filmów dokumentujących jego performance.

prof. Marcin Berdyszak zajmuje się instalacją, multimediami, malarstwem, obiektem, rysunkiem. Swoje prace prezentował na różnych wystawach zbiorowych i indywidualnych między innymi w Polsce, Niemczech, Słowacji, Bułgarii, Hiszpanii, Węgrzech, Czechach, Finlandii, Austrii, Szwecji, Japonii, Szwajcarii, Meksyku, Wielkiej Brytanii, Litwie, Ukrainie, Rosji, Bośni i Hercegovinie i USA. Od 1989 roku związany z Akademią Sztuk Pięknych w Poznaniu a obecnie Uniwersytetem Artystycznym. Pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego  i prowadzi pracownię działań przestrzennych na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych. Członek Stowarzyszenia Artystyczno-Edukacyjnego ,,Magazyn”, którego jest współzałożycielem wraz z Tadeuszem Wieczorkiem, Piotrem Pawlakiem i Wojciechem Nowakiem.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy “Razem i osobno” autorstwa Sławomira Marca i Marcina Berdyszaka w ostrowieckim Biurze Wstaw Artystycznych, które z powodu pandemii wciąż pozostaje zamknięte.

Mamy nadzieję, że nasz wirtualny spacer z kamerą po wnętrzach galerii, choć cześciowo pokaże Państwu piękno prezentowanych dzieł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content