Skip to main content

Piotr Lutyński “Wielowymiarowość” – WERNISAŻ

Już 6 maja odbędzie się  otwarcie wystawy pt. „Wielowymiarowość” Piotra Lutyńskiego, którą będzie można oglądać do24  lipca 2022 roku. Wydarzenie w połączeniu z propozycją Galerii Fotografii MCK oraz koncertem zespołu Unacceptable name & Piotr Lutyński otworzy jednocześnie pierwszą edycję Eko Ostrowiec – Art & Fashion Days, które potrwają do 28 maja.

Otwarciu wystawy będzie towarzyszył koncert zespołu Unacceptable name & amp; Piotr Lutyński w składzie: Antonina Krasucka – vocal, tekst, Fryderyk Lutyński – muzyka, instrumenty klawiszowe, gitara, Kuba Kopiczak – bas/gitara elektryczna, Piotr Lutyński – skrzypce, gwizdanie. Natomiast dzień po wernisażu, czyli 7 maja o godz. 11.00, odbędzie się zwiedzanie wystawy z autorem.

Prace Piotra Lutyńskiego w BWA Ostrowiec zobaczymy podzielone na pięć segmentów tematycznych – zgodnie z koncepcją autora. W proponowanym projekcie autor Wielowymiarowości zastanawia się nad problemem nieuchwytności i niemożliwości opisania pełni naszych doświadczeń. Artysta pyta, czy możemy z całą pewnością powiedzieć, że rzeczy są lub ich nie ma, gdy jesteśmy świadomi nieskończoności wszechświata i naszych braków w wiedzy o jego funkcjonowaniu. Sztuka Lutyńskiego zawsze była afirmacją życia, a każde kolejne przedsięwzięcie artysty sprawdzają, czy pojęcie “życie” ma jakiekolwiek granice. W “Wielowymiarowości” skupia się na materii, z której jesteśmy stworzeni.

https://www.lokalnatelewizja.pl/artykul/21225,zobaczylismy-wiele-wymiarow-sztuki-lutynskiego

“Sztuka jest dla mnie materializacją wibracji światła, środkiem do odkrywania innych wymiarów rzeczywistości.

Ręce malarza odkrywają tajemnice materii.

Jeśli sztuka istnieje, to pozwala nam odkrywać przestrzenie, których wcześniej nie widzieliśmy.

Otwiera nas na nieznaną rzeczywistość, wielowymiarowość. Obraz, jak papierek lakmusowy, odsuwa iluzje. Diagnozuje ową rzeczywistość. Jeśli odkrywa inne wymiary, jak to się dzieje w przypadku Van Goga, Jacksona Pollocka, Marka Rothko, Andrzeja Wróblewskiego czy Jerzego Nowosielskiego, to wiadomość ta może stać się udziałem całej ludzkości.

Jeśli materia ma naturę niematerialną, to dobra sztuka, np. dobre malarstwo, może pomóc przekroczyć granice iluzji w ograniczeniu postrzegania materii.

Czym jest natura wielowymiarowości?

Żyjemy w świecie zbiorowego złudzenia zwanego rzeczy-wistością. Nasz mózg, by przetrwać, manipuluje widzeniem – ogranicza, odcina zmysły, koncentruje na głównym zadaniu – przetrwaniu.

Widzimy zaledwie kilka procent światła widzialnego. Podobnie słyszymy, czujemy, mamy wrażenie, że dotykamy materii.

Fizyka współczesna, idąc za myślą Maxa Plancka, przekonuje i potwierdza, że: materia składa się jedynie z nie materii.

Zdjęcia mikrofalowego promieniowania tła, wykonane z teleskopu Hubbla dowodzą, że w początkowym stadium kształtowania się naszej galaktyki, po domniemanym wybuchu, nasza materia utworzona została jedynie na bazie wodoru i helu.

Materia ma swój rdzeń.

Pływamy w oceanie elektronów i protonów, choć każdy z nas ma na ten temat indywidualne zdanie.

Prawa fizyki nie są ostateczne.

Malarz nie powinien być malarzem, powinien być malarstwem…”

W sobotę, 7 maja o godz. 11.00, mieliśmy okazję uczestniczyć w autorskim oprowadzaniu po wystawie przez Piotra Lutyńskiego:

https://pl-pl.facebook.com/196950647007078/photos/a.1065545723480895/5028129803889114/?type=3&theater

Piotr Lutyński (ur.1962r.) – malarz, rzeźbiarz, performer, muzyk. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem.  Studiował na Wydziale Pedagogiczno – Artystycznym Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Jest członkiem Stowarzyszenia Otwarta Pracownia.

Wybrane wystawy: Wielowymiarowość, MCSW Elektrownia, Radom 2021, Budda, Mars i Jeleń, Bunkier Sztuki, Kraków, 2020, Abstrakcja.pl, Muzeum Sztuki Współczesnej, Ołomuniec 2018, Terytorium,  MOCAK, Kraków, 2013, Second Life, Art in General, New York, 2007, Rdzeń, Galeria Zachęta, Warszawa, 2000r.

Jego prace znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego, Bunkra Sztuki i MOCAK-u w Krakowie, Małopolskiej Fundacji Sztuki Nowoczesnej – Znaki Czasu, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Białymstoku, Fundacji dla Śląska w Katowicach, Muzeum w Szamotułach, Galerii Foksal w Warszawie, Galerii Starmach w Krakowie, Galerii Muzalewska w Poznaniu, MCSW Elektrownia w Radomiu oraz u prywatnych kolekcjonerów w kraju i za granicą.

www.piotrlutynski.com

https://www.facebook.com/people/Piotr-Luty%C5%84ski/100010705277439/

Biuro Wystaw Artystycznych
ul. Siennieńska 54
27-400 Ostrowiec Św.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content