Skip to main content

Życie plastyczne miasta koncentruje się wokół powstałego w 1995 roku Biura Wystaw Artystycznych. Znakomite warunki ekspozycyjne (łączna powierzchnia wystawiennicza 500 metrów kwadratowych), profesjonalne oświetlenie oraz charyzmatyczna osobowość pierwszego kustosza galerii, nieżyjącego już Tadeusza Maja, nadały ostrowieckiemu BWA właściwą rangę artystyczną.

Do chwili obecnej galeria przygotowała kilkadziesiąt wystaw z różnych dziedzin sztuki. W jej progach gościli wybitni twórcy, min.: Adam Myjak, Marian Czapla, Jerzy Duda Gracz, Stanisław Tabisz, Gustaw Zemła, Zdzisław Beksiński, Magdalena Abakanowicz, Leszek Mądzik. Poza prezentowaniem mieszkańcom Ostrowca Świętokrzyskiego osiągnięć sztuki ogólnopolskiej BWA promuje także twórców rodzimych organizując im wystawy zarówno w mieście, jak i innych galeriach w Polsce. Każdej wystawie towarzyszy profesjonalnie wydany katalog.

Od 1996 roku BWA organizuje Jesienne Salony Sztuki. Jest to cykliczna, konkursowa impreza o zasięgu międzynarodowym, której celem jest przegląd wszystkich technik i kierunków uprawianych we współczesnej sztuce. Od początku cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem ze strony artystów zarówno polskich, jak i zagranicznych. Do konkursu wpływa zwykle kilkaset prac, spośród których profesjonalne jury wybiera najlepsze, kwalifikuje do wystawy pokonkursowej i przyznaje nagrody.

Bardzo istotną część działalności BWA Ostrowiec stanowi edukacja artystyczna. Do każdej wystawy przygotowujemy ofertę kierowaną do dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Galeria otwiera się także na przestrzeń publiczną wprowadzając, do swojej oferty edukacyjne „Spacerowniki po mieście”.

Skip to content