Skip to main content

Gustaw Hadyna nie żyje

Zmarł Gustaw Hadyna, znakomity artysta, rzeźbiarz.

Urodził się w 1946 roku. Był absolwentem Liceum Plastycznego w Lublinie, następnie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1977), autorem monumentalnych rzeźb o tematyce patriotycznej, lecz również małych form przestrzennych, pomników, popiersi, medali.
Pierwsza publiczna ekspozycja rzeźb Gustawa Hadyny „Ja żyć będę w kłosach zbóż” miała miejsce w 1977 roku, na leśnej polanie, w obrębie Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki.

Zaprojektował m.in. Pomnik-Mauzoleum Męczeństwa Wsi Polskiej w Michniowie (wspólnie z Jerzym Fronczykiem) i pomnik poświęcony „Jędrusiom” w Bogorii. Zrealizował pomnik Batalionów Chłopskich na rynku w Opatowie oraz na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, pomniki Janusza Korczaka w Kielcach, Zawiszy Czarnego w Garbowie, Piotra Ściegiennego w Lublinie, świętego Stanisława z Piotrowinem na fasadzie kościoła w Tarłowie, a także Triadę Temidy na gmachu sądu w Piotrkowie Trybunalskim.

W latach 2003-2006 był dyrektorem BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim. Odznaczony srebrnym Medalem “Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” .

Wyrazy głębokiego współczucia rodzinie składa dyrekcja i pracownicy BWA Ostrowiec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content