Skip to main content

Dyskusyjny Klub Sztuki: Przemysław Trust Truściński

 BWA Ostrowiec zaprasza wszystkich fanów komiksu na spotkanie autorskie z „Trustem”, czyli Przemysławem Truścińskim. Rozmowę o komiksie, i nie tylko, poprowadzi ostrowiecki fan i znawca komiksowej tematyki Artur „Szczota” Ćmikiewicz – radiowiec, influencer oraz autor bloga „Perspektywa komiksowa”.
Spotkanie jest częścią wydarzeń związanych z aktualnie prezentowaną wystawą Bogusława Polcha ,,Retrospektywa”.

 06.07.2023r. godz. 18:00
BWA Ostrowiec
ul. Siennieńska 54 Ostrowiec Świętokrzyski
Wstęp – bezpłatny

 

Przemysław Truściński ma na swoim koncie bogaty dorobek. Jest autorem kilkudziesięciu komiksów krótkometrażowych, cykli rysowanych wywiadów do scenariuszy, tysięcy ilustracji wykonanych do tekstów prozatorskich i artykułów oraz ogromnej liczby storyboardów (kilkanaście tysięcy rysunków) i projektów, rysunków do scenografii dla telewizji i teatru, a także projektów graficznych do gier komputerowych z Wiedźminem na czele.
Truściński jest popularyzatorem komiksu i animatorem kultury. Na początku lat dziewięćdziesiątych jako aktywny członek grupy „Contur” należał do organizatorów Ogólnopolskiego Konwentu Twórców Komiksu w Łodzi, w latach 1996-98 był redaktorem graficznym w piśmie „Talizman”, aktualnie pełni funkcję dyrektora artystycznego Konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim organizowanego rokrocznie przez Muzeum Powstania. Bierze udział w akcjach społecznych (Dulux Let’s Color, malowanie Targówka Fabrycznego) i edukacyjnych (wykłada w Pracowni Rysunku Narracyjnego na krakowskiej ASP, prowadzi warsztaty z komiksu na terenie całej Polski). Trust pojawia się w mediach jako ekspert od komiksu i kultury popularnej, realizuje się także jako kurator (cykl wystaw Ilustracja PL). Ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych, pokazywał swoje prace w Krakowie (galeria klubu Pod Jaszczurami), Łodzi (galeria Łódzkiego Domu Kultury, Eternity Group, stary teatr Grand Hotelu) oraz we Wrocławiu (ekspozycja inaugurująca działalność Galerii Komiksu i Ilustracji „Tymczasem we Wrocławiu”, Centrum Kultury Zamek w Leśnicy).
Prace Truścińskiego niezmiennie charakteryzuje warsztatowa perfekcja oraz innowacyjność, a twórczość wielowątkowość. Na przestrzeni lat stosował różne techniki – od tradycyjnych (rysunek piórkiem, kolor nakładany farbami wodnymi) poprzez kolaż – tworzył komiksy z elementów gotowych (tkaniny, metal, gwoździe), fotokomiksy, w których niejednokrotnie sam występował, czy komiksy w formie projekcji wideo. Na początku kariery, na przełomie lat 80. i 90., w jego pracach dominowała fantastyka, a fabuły przepełniała groteska, satyra i czarny humor. Później w jego twórczości nastąpił zwrot od fantastyki w stronę mistyki, pojawiły się też wątki autobiograficzne, a artysta zaczął rysować komiksy historyczne.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content