Skip to main content

I AM MY FAMILY RAFAEL GOLDCHAIN WERNISAŻ

W piątek, 7 października o godz. 18.00 zapraszamy na wernisaż „I Am My Family” Rafaela Goldchaina.

„I Am My Family” Rafaela Goldchaina to rodzinny album tradycyjnych fotografii portretowych z niekonwencjonalnym akcentem: łączącym ogniwem jest sam autor. W trakcie skomplikowanego procesutwórczego obejmującego zarówno badania genealogiczne, jak i proces przygotowania fotografii – użycie makijażu, stylizacji włosów, kostiumów i rekwizytów, Goldchain przemienia się w swoich przodków, których przedstawia za pomocą fotograficznego medium. Z dużym wyczuciem i historyczną dokładnością, Goldchainowiudało się stworzyć fascynującą galerię postaci: od historiidziadka, przez jego cioteczne ciotki Polę i Felę, po siostrzenicę rabina Gur w sukni ślubnej. Te pięknie odtworzone autoportrety śledzą ewolucję kultury żydowskiej od jej tradycyjnej formy do nowoczesności i zapraszają do zaangażowania się w historię rodziny – zdziesiątkowanej i rozproszonej po świecie przez traumatyczne wydarzenia XX wieku. Na wystawie prezentowanej w ostrowieckim BWA pokazujemy jedynie wycinek tego niesamowitego zbioru – przodków pochodzących z Ostrowca.

Autoportret jako Pesia Krongold

ur. Polska, lata ’60 XIX w.

zm. Polska, lata ’30 XX w.

Self-Portrait as Pesia Krongold

b. Poland 1860s

d. Poland 1930s

Autoportret jako Don Moisés Rubinstein Krongold

ur. Ostrowiec, Polska, 1902 r.

zm. Cuernavaca, Meksyk, 1980 r.

Self-Portrait as Don Moisés Rubinstein Krongold (carrying bundle)

b. Ostrowiec, Poland, 1902

d. Cuernavaca, México 1980

Autoportret jako Roize Krongold

ur. Ostrowiec, Polska, lata ’80 XIX w.

zm. Polska, wczesne lata’40 XX w.

Self-Portrait as Roize Krongold

b. Ostrowiec, Poland 1880s

d. Poland, early 1940s

Rafael Goldchain jest uznanym kanadyjskim fotografem. Jego fotografie znajdują się w kolekcjach największych muzeów, w tym National Gallery of Canada, BibliothequeNationale de France, Museum of Modern Art, ConsejoNacional para la Cultura y Las Artes (Meksyk) i BibliotecaNacional de Chile.

Goldchain urodził się w 1953 roku w polsko-żydowskiejrodzinie w Santiago (Chile), kształcił się w Jerozolimie w Izraelu, by potem osiedlić się w Toronto. Uzyskał tytuł magistra historii sztuki (Uniwersytet w Toronto, 2017), tytuł magistra sztuk pięknych w dziedzinie sztuk wizualnych (Uniwersytet York, 2000) oraz tytuł licencjata sztuki stosowanej w dziedzinie fotografii (Ryerson University 1980).

Autor indywidulanych wystaw:

Nostalgia for Unknown Land

Inventario

1990s

Sisters

I Am My Family

BeautifullyBroken

The Untended Garden

Wystawa czynna do 27 listopada 2022 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content