Podczas wernisażu Artur Łakomiec – Wiceprezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego wraz z dyrektorką Justyna Lada oraz Przewodniczącym Jury Sebastianem Kustrą ogłosili i wręczyli nagrody i wyróżnienia konkursu. Poniżej prezentujemy listę laureatów oraz uzasadnienia wyborów jury.

Za odwagę i wyobraźnię w badaniu granic ludzkiego ciała, doskonałe wyczucie materiału, zetknięcie delikatnej materii z ważkimi tematami z jakimi boryka się współczesny człowiek w kontekście wielorakich tożsamości oraz za szczególną wrażliwość na kruchość i przemijalność.

Za snucie spójnej opowieści komentującej współczesną rzeczywistość społeczno-polityczną w szerokim kontekście i odniesieniu do własnych korzeni oraz wykorzystywanie języka znaków i symboli, który nie tylko zachwyca warsztatowo, ale przede wszystkim ostrzega i uwrażliwia na wciąż powracające zagrożenia.

Za sprawne poruszanie się w różnych technikach i niezwykle sugestywny obiekt w którym artystka wykorzystuje materiały wielorakiego pochodzenia i podnosi istotne problemy związane z ekologią, porusza kwestie zachwianej równowagi ekosystemów oraz bada pozornie dominującą rolę człowieka nad naturą i innymi istotami żyjącymi, także tymi najmniejszymi.

Za przejmujący zapis performance’u podkreślającego, że w sztuce najważniejsze jest to, co niewidoczne. Ważny przykład artysty zanurzonego w sztukę i bezkompromisowe podejście do prezentowania i komentowania problemów związanych z pozycją społeczną i ekonomicznym statusem artysty.

Za twórczy recykling, który daje przedmiotom nowe nieoczywiste życie w przestrzeni twórczej wyobraźni oraz doskonałe wyczucie medium, badanie granic malarstwa, rozszerzanie go o materiały z życia codziennego z wykorzystaniem intertekstualnych odniesień, cytatów i inspiracji.

Za chwytający za gardło manifest wolności, niezależności i siły kobiet będący nie tylko odważnym malarskim gestem, ale przede wszystkim ciekawą konfrontacją z kulturowymi wyobrażeniami i stereotypami osadzoną w szerokim nurcie autoportretów charakterystycznych dla współczesnej epoki selfie.
Za hipnotyzujące formalnie badanie wzajemnych relacji geometrycznych figur, pozwalające odkryć ukryte znaczenia i wzajemne oddziaływania w dialogu z przestrzenią oraz przypominanie, że pomiędzy światami, miejscami, tożsamościami, dzieją się rzeczy najważniejsze. Czy je dostrzegamy?

Serdecznie gratujemy wszystkim laureatom i finalistom konkursu LOOSTRO!