Skip to main content

PASSE PAR TOUT OBSZARÓW REFLEKSJI – zaproszenie na wernisaż

Jan Berdyszak
„Passe Par Tout Obszarów Refleksji”
Wernisaż: 9 lutego 20241, godz. 18.00

„Passe Par Tout Obszarów Refleksji” to prezentacja prac Jana Berdyszaka, jednego z najwybitniejszych i oryginalnych twórców działających od początku lat 60-tych ubiegłego stulecia, aż po rok 2014. Zawiera realizacje reprezentujące najważniejsze cykle i problemy, które podejmował przede wszystkim w swojej twórczości malarskiej.
Wystawa w Ostrowieckim BWA prezentuje najważniejsze cykle jak: „Passe par tout”, „Obszary koncentrujące”, czy „Belki krzyża”, „Reszty reszt”, jak i prace z lat 60-tych i 70-tych. Pokaz malarstwa na wystawie „Passe Par Tout Obszarów Refleksji” jest największym jaki ma miejsce po śmierci artysty w 2014 roku, jednocześnie jest drugą indywidualną prezentacją tej wielowątkowej twórczości po organizowanej w 2018 roku przez CSW Elektrownia w Radomiu wystawie „Międzywartości”, której kuratorem była dr Tamara Książek.

Kuratorem wystawy prac Jana Berdyszaka w Ostrowieckim BWA jest Justyna Łada.

Jan Berdyszak
ur. 15.6.1934 Zawory koło Poznania (pow. Śrem) – zm. 18.9.2014w Poznaniu. Rzeźbiarz, malarz, grafik, scenograf, teoretyk sztuki, filozof, pedagog. Pierwszymi nauczycielami byli Józef Berdyszak – ojciec, rzeźbiarz i prof. Jan Wroniecki – grafik, malarz. Studia artystyczne odbył w latach 1952-1958 w obecnym Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, które ukończył dyplomem z zakresu rzeźby u prof. Bazylego Wójtowicza. Z uczelnią tą był związany od 1965 roku. Prace powstałe w okresie studiów, dyplom poszukiwania z zakresu malarstwa i grafiki, a także inspiracje historyka sztuki Krzysztofa Łubieńskiego oraz współpraca z teatrami poznańskimi zapoczątkowały wszystkie charakterystyczne nurty twórczości artysty. Do najważniejszych cykli malarskich należą ,,Koła podwójne ”, ,,Obszary koncentrujące”, ,,Passe par tout” czy ostatni cykl ,,Reszty reszt”. Instalacje i rzeźby, które realizował były od samego początku stawianiem pytań o cechy tego świata i ich fenomen jak gęstość, rozciągliwość, przezroczystość czy ciemność a także byt przestrzeni. Tworząc modele takie jak triada pokazująca byt przestrzeni z 1972 roku, zajmował się refleksją nad jego istnieniem i licznymi kontekstami od racjonalnych po skrajnie metafizyczne. Swoje prace prezentował w wielu ważnych miejscach na świecie. Obrazy, rysunki, grafiki i rzeźby Jana Berdyszaka znajdują się w wielu ważnych kolekcjach w kraju i zagranicą.

Wirtualny spacer po wystawie

Realizajca: Fotograf wnętrz Rzeszów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content